Pienillä ja keskisuurilla yrityksillä on vahva halu tehdä ilmastotoimia. Merkittävin vaikutin tämän tahtotilan taustalla on osallistuminen ilmastonmuutoksen torjuntaan. Tämän lisäksi asiakkaiden odotukset ja erottautuminen kilpailijoista ovat tärkeitä syitä yritysten ilmastotoimien taustalla. Näin kertovat Keskuskauppakamarin järjestämään, LähiTapiolan mahdollistamaan ilmasto-ohjelmaan osallistuvat yritykset.
Tänä vuonna ohjelmaan on valittu mukaan 306 yritystä, joista seitsemän on Pohjanmaan kauppakamarialueelta, ks. lista tekstin lopussa.
Vastaavaan ilmasto-ohjelmaan viime vuonna osallistuneista yrityksistä 45 prosenttia kertoi ilmastonmuutoksen torjunnan olevan pääasiasiallinen syy tehdä ilmastotyötä. Vastaajista viidennes piti asiakkaiden odotuksia tärkeimpänä vaikuttimena ilmastotoimille, saman verran oli niitä, jotka pitivät kilpailijoista erottautumista tärkeimpänä syynä. Muita vaikuttimia ilmastotoimille olivat omistajien ja sijoittajien vaatimukset ja toimitus- ja logistiikkaketjusta syntyvä paine sekä taloudellinen hyöty.
– Isoissa yrityksissä, joissa resurssitkin ovat isommat, on ilmastotyötä tehty jo pitkään. On ilahduttavaa huomata, että myös pk-yrityksissä ollaan nyt toden teolla herätty ilmastotalkoisiin ja ilmastotyö alkaa olla osa toimintaa kautta linjan, sanoo Pohjanmaan kauppakamarin toimitusjohtaja Paula Erkkilä. – Teollisuus on myös onnistunut ilmastotyössään, sillä Tilastokeskuksen eilen julkistamat tiedot kasvihuonekaasupäästöistä kertoi viiden prosentin laskusta vuonna 2023 edellisvuoteen verrattuna, jatkaa Erkkilä.
– Ilmastotoimenpiteiden hyödyt on aiemmin nähty yrityksissä lähinnä taloudellisena ja mainehyötynä, nyt vaikuttimina mukaan ovat tulleet kuluttajien ja asiakkaiden odotukset, mutta myös aito tahto toimia oikein, kertoo kauppakamarin johtaja Mikael Hallbäck. – Kustannukset, pienet resurssit ja puutteellinen osaaminen ovat puolestaan olleet yleisimmät perustelut sille, miksi yritys ei ole ilmastotyöhön tarttunut.
– Kun isojen yritysten vastuullisuussääntelyä on kiristetty, heijastuu sen vaikutukset alihankinta- ja muiden sidosten kautta nopeasti myös pienempiin yrityksiin. Ilmasto-ohjelmassa pk-yritykset saavat konkreettista apua voidakseen vastata kasvaviin vaatimuksiin, kertoo Erkkilä. Ilmasto-ohjelma antaa yrityksille koulutusta, työkaluja ja asiantuntija-apua organisaation hiilijalanjäljen laskentaan sekä opastusta vaikuttavien päästövähennystoimien tekemiseen.
– On hienoa, että pk-yritykset haluavat enenevissä määrin tehdä hyviä ilmastotekoja. Työ vaatii kuitenkin monesti yrityksen kokoon nähden paljon resursseja. Ilmastolahjoituksen kautta me LähiTapiolalla haluamme olla mukana tukemassa yrityksiä heidän vihreän siirtymän polullaan auttamalla heitä ottamaan ensiaskeleet helposti ja maksuttomasti, toteaa LähiTapiola Pohjanmaan vastuullisuus- ja viestintäpäällikkö Lauri Laaksonen.
Pohjanmaan kauppakamarin jäsenistöstä ilmasto-ohjelmaan osallistuvat
Kokkolan seudulta AP-Tela Oy ja Koukkukuljetus Oy sekä Vaasan seudulta JTK Power Oy, Leinolat Group ja Polttoväri Oy.