Handelspolitik under luppen – aktuella frågor och utvecklingar -webbinarium

Världen är i snabb förändring till följd av geopolitiska spänningar, vilket syns i vår handel bland annat i en ny betoning på ekonomisk säkerhet och i en ökande användning av sanktioner. EU satsar på ett brett nätverk av handelsavtal, som har utvidgats rejält under den senaste tiden. Samtidigt går vi en balansgång när det gäller vår handelsrelation med USA.

Program

Utrikesministeriets handelsexperter Henrietta Hindström och Malena Sell-Myllyoja kommer att berätta om det nuvarande handelspolitiska läget och om EU:s nya handelsavtal med partners som Indonesien, Mercosur, Indien och Australien.

Ni får gärna komma med frågor och också själva berätta om hur ni som företagare upplever situationen – vilka utmaningar ni möter och vilka strategier ni använder er av.

Frågor kan också skickas på förhand: heidi.nyman@chamber.fi

Länken till webbinariet hittar du i kalenderinbjudan som följer med anmälningsbekräftelsen.

    Förnamn* Efternamn* Företag* Telefon* E-post* Specialdiet Övrigt
    Integritetspolicy
    Österbottens handelskammare

    Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett effektivt och användarvänligt sätt. Cookies används bland annat för bästa möjliga användarupplevelse för och för att analysera vår trafik.

    Nödvändiga kakor

    Nödvändiga kakor finns på webbplatsen för användning och hantering av språkversioner och för att webbplatsen ska fungera korrekt.

    Tredjepartskakor

    Tredjepartskakor används för besökarstatistik och för att spara användarens val.

    Information samlas t.ex. in om:
    - webbplatsens besökarstatistik
    - val av webbläsare
    - tillgängliga webbplatser och funktioner